Dudak Estetiği ve Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu

En sık başvurulan dudak gençleştirme ve şekillendirme uygulamasıdır. Dolgular ile hem dudak kontürü belirginleştirilir hem de dudaklar kalınlaştırılır. Hyalüronik asit içeren dolgular çok ince iğneler ile dudağın farklı yerlerine enjekte edilir. Çok ince dudaklarda aylara yayılmış aşamalı bir dolgunlaştırma daha başarılı sonuçlar ortaya çıkarır.

 

Kimlere dudak dolgusu yapılır?

Dudak dolgusu, daha dolgun dudaklara sahip olmak isteyen ya da dudak kontürünün belirginleştirilmesini arzu eden herkese uygulanabilir. Dudak doldurma ayrıca dudak asimetrilerinin düzeltilmesine, dudak üzerindeki ince barkod çizgilerinin giderilmesine ihtiyaç duyanlar için de ideal bir uygulamadır.

 

Dudak dolgusunun etkileri ne zaman ortaya çıkar?

Uygulama yapıldıktan hemen sonra dudakların hacmi artar, dudak konturu ve köşeleri belirginleşir. Dudaklar nemli ve daha renkli görünür.

 

Dudak dolgusu ağrılı bir uygulama mıdır?

Dudaklarımız vücudumuzdaki en hassas bölgelerden bir tanesidir. Dolayısıyla dudaklara yapılan işlemler sırasında genellikle ağrı ve acı hissedilir. Dolgu uygulamasından önce, genellikle kişiye anestezik bir krem sürmek uygulamanın konforu açısından gerekli olabilmektedir. Uygulamadan sonra nadiren, çok hafif şişlik ve ödem oluşabilir.

 

Dudak dolgusunun etkisi ne kadar sürer? 

Dudak doldurmakta kullanılan Hyalüronik asit kalıcı değildir, vücut tarafından zamanla emilir. Dolgunun kalış süresi kişinin yaşına, dudaklarının yapısına, kullanılan dolgu malzemesinin özelliğine, kalitesine ve miktarına göre değişiklik gösterebilir. Genellikle kalıcılık 4 ila 12 ay arasındadır.

 

Nem Enjeksiyonu

Dudakların daha nemli ve pürüzsüz olmasını sağlar. Nem enjeksiyonları dudaklardaki çatlamalar veya kurumalar için biçilmiş kaftandır. Dolgunlaştırma istemeyen kişilerde daha sağlıklı ve güzel görünümlü dudaklar için nem enjeksiyonu son dönemde en çok tercih edilen uygulamadır.

 

Dudak Lazeri

Özellikli ve hassas lazer cihazları ile yapılan bu işlemde dudak mukozasının üst tabakası yenilenirken alt tabakalarında yeni kolajen oluşumu başlatılır. Birkaç gün içerisinde etkisini göstermeye başlar. Dudaklar uygulamadan sonra daha canlı, daha parlak ve pembe bir renk alır. Lazer, kolajen üretimini tetiklediği için ince çizgilerde açılma olur. Bu uygulama dudakların kalınlığını arttırmaz. Yaklaşık olarak 10 dakika süren uygulamada tek seans yeterli olmaktadır. Etkileri en az 6 ay sürer.