Kaş Ekimi

Kaş ekimi nedir?

Kaşlar bazı hastalıklar, cilt rahatsızlıkları, travmalar, kazalar veya yanıklar yüzünden kalıcı olarak dökülebilmektedir. Günümüzde bir kısmı veya tamamı kaybedilmiş kaşlar ve sahip olduğundan daha kalın kaş talep edenler için kaş ekimi etkili bir yöntemdir. Kaş ekimi ender olarak erkekler tarafından talep edilse de özellikle kadınların daha çok tercih ettiği bir uygulamadır.

 

Kaş ekimi nasıl yapılır?

Kaş ekimi tıpkı saç ekiminde olduğu gibi FUE yöntemi ile yapılır. Kaş ekilirken, kaşa verilmek istenen form, uygulama yapılan kişinin istekleri de göz önüne alınarak planlanır. İhtiyaca göre ekilecek sayı belirlenir. İki kulak arasında saçlı bölge çok az şerit şeklinde tıraş edilir. Lokal anestezi yapılır kökler mikromotor yardımıyla çıkartılır. Grup halindeki kökler büyüteçler yardımıyla tekli hale getirilir. Ekim yapılacak kaş bölgesine lokal anestezi yapılır. Kanallar doğru açı ile açılır. Tek haline getirilen graftler (saç kökleri) çok dikkatli bir biçimde açılan kanalların içine nakledilir.

Uygulama toplam 2-4 saat sürer.

 

Kaş ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Uygulamanın ardından kişinin ekim yapılan bölgeyi dış etkenlerden koruması, yeni köklerin sağlıklı çıkması için önemlidir. Hasta uygulama sonrasında rahatlıkla günlük yaşamına devam edebilir. Yine de ilk 3-5 gün kritiktir, bu günler graftlerin yeni yerlerine tutunma ve kaynama sürecidir. Ekim bölgesi güneşten korunmalıdır, çok terlememeye çalışılmalıdır. 3 gün boyunca hasta ekim bölgesine dokunmamalıdır. Yüksek yastıkta sadece sırt üstü yatılmalı ekim yapılan bölge sürtünmelerden korunmalıdır. Hamam, havuz, sauna, güneş ve solaryumdan en az iki hafta süre ile uzak durulmalıdır. 3. aydan 12. aya kadar kaşların çıkması aşamasında günde 2-3 kez kaş yönünde masaj yapılmalıdır. 6 ay boyunca ekim alanı sert darbelerden, sürtünmelerden korunmalıdır.

 

Kaş ekimi yapıldıktan sonra yıkama nasıl olmalıdır?

Ekimin ertesi günü kliniğimizde ilk yıkama yapılır. Hasta kaşını yıkamaya 3 gün sonra kendisine gösterildiği gibi başlayabilir. 15. günde kabukların iyice döküldüğüne emin olunduktan sonra normal yıkamaya devam edilir.

 

Kaş ekimi sonrası kaşlar ne kadar sürede çıkar?

Ekilmiş olan kaş kökleri 7-15 gün içinde kabuklaşıp dökülür ve genellikle 3-6 ay sonunda yeni kaşlar çıkmaya başlar. Kaşlar ilk 1 yıl saç özelliğinde çıkacakları için uzamaları normal kaştan daha fazla olacaktır. Boylarını makasla kısaltmak gerekir. Kaş ekim uygulamalarında başarı oranları çok yüksektir.