Ameliyatsız Yüz Germe

Ameliyatsız Yüz Germe (Gençleştirme) Yöntemleri

Hem yumuşak dokuyu hacimlendiren, kırışıklık ve çizgileri dolduran materyaller bazında hem de biyomedikal cihazlar alanında özellikle son 20-25 yılda teknolojiler çok ilerledi. Ufak dokunuşlarla hem kişinin kendini iyi hissetmesini hem de iyi görünmesini sağlamak mümkün. Sadece bir öğlen arasında yaptırılan dolgularla 3-5 yıl önceki gibi görünebiliyoruz.

Ameliyatsız yüz germe (gençleştirme) nedir?

Ameliyatsız yüz germe teknikleri herhangi bir cerrahi işlem olmadan yaşlanma belirtilerini ortadan kaldıran yöntemlerdir. Lifting ve cilt yenileme uygulamaları ile günümüzde cerrahi işlem yapmadan da yakın sonuçlar almak mümkün olabilmektedir.

Ameliyatsız yüz gençleştirmenin (germe) avantajları nelerdir?

Ameliyatsız yöntemler cerrahi işlemler gibi geri dönüşü olmayan radikal sonuçlar vermiyor. Ayrıca cerrahi müdahalelerdeki gibi büyük maddi bedeller ödenmiyor. Bir iyileşme dönemi söz konusu olmadığı için sosyal yaşama ve işe aynı gün geri dönülebiliyor. Ameliyatlarda ortaya çıkan yan etkiler de yok. Genel anestezi gerektirmiyor. İşlemlerin büyük bölümü özellikle cilt altı dokuları onardığı için yaşlanmaya karşı önlem alınmış dolayısıyla ileriye yatırım yapılmış oluyor.

 

En etkili ameliyatsız yüz germe yöntemleri

 

  • Enjeksiyonlu uygulamalar

Botoks, dolgular, PRP, mezolift, Hyalüronik asitli enjeksiyonlar, Somon DNA vs.

  • Lazerli uygulamalar

Cildin 1-1,5 mikron derinliğine odaklanmış lazer atışlarıyla cilt ve cilt altı dokularını ısıtarak etkili olan yüz gençleştirme yöntemidir. Kolajen ısıtıldığında kısalır ve cilt gerilir. Kısalan kolajen yeniden üretime başlar. Böylece cilt ve cilt altında yenilenme gerçekleşmiş olur. Lazerlerle hafif ve orta dereceli kırışıklık, lekeler ve yüzeyel sivilce ve yara izleri giderilebilir. Derin kırışık, leke ve izlerde düzelmeler yapılabilir.

  • Fokuslu Ultrason uygulamaları

Odaklanmış ses dalgaları kasın hemen üstündeki ince zara (fasyaya) atış yaparak bir sıkılaşma sağlıyor. Yüz ovalinin yeniden sağlanmasına, alnın toparlanmasına destek oluyor. Sadece 30 dakikada ameliyatsız çözüm üretiyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA’nın da onayladığı ‘Ulthera’ odaklanmış ses dalgalarıyla yüz germe olarak tanımlanıyor. Cilt sıkılaştırma ve yüz kaldırmada etkili. Uzun süreli fayda sağlıyor ve derinin dış tabakasına zarar vermiyor. Özellikle göz çevresi için ideal. Sarkık göz kapağı toparlanıyor ve kaşlar anlamlı bir şekilde yukarı kalkıyor. Bu yöntemin diğerlerinden farkı şu; hekim, tedavi ettiği deri bölgesini ultrason yardımıyla görebiliyor ve o noktaya atış yapıyor. Lazer ve radyo dalgalarının ulaşamadığı bir derinliğe ulaşılıyor.

  • Altın İğne (İğneli Radyofrekans) ile yüz gençleştirme

Radyofrekans enerjisi mikro iğneler kanalıyla cilde iletilir ve ciltte kontrollü koagülatif hasar bölgeleri meydana gelir. Uygulamada dermiste istenilen derinlikte koagülasyon alanları oluşturulurken epidermisin bütünlüğü korunur. Oluşan hasarlı bölgelerde doğal iyileşme süreci başlar, yeni kolajen ve elastin üretimi artar. Yaş ve çevresel faktörlere bağlı elastikiyet kaybı, gıdı toparlanması, ciltte oluşan ince çizgilerin açılması ve daha pürüzsüz, daha sıkı ve daha genç bir cilt görünümü ortay çıkar. Gözenekler küçülür, cilt sıkılaşır ve yüz ovali düzelir.

  • İplerle yüz gençleştirme (Fransız Askı, Örümcek Ağı Estetiği vs.) 

Bu alandaki uygulamalar, ‘iple ameliyatsız yüz germe’, ‘V-lift’, ‘örümcek ağı estetiği’, ‘thread lift’, ‘silüet lift’ gibi isimlerle anılmalarına rağmen tüm yöntemler gerçekte birbirinin aynısı olan ameliyatsız yüz germe işlemleridir. Kullanılan ipler yıllardır cerrahi uygulamalarda kullanılan insan dokusu ile tamamen uyumlu iplerdir. Bu yüzden alerji yapma riskleri yoktur ve güvenlidirler. Bu iplerin üzerinde dokunun yukarıya asılmasında işe yarayan koni veya balık kılçığı biçiminde çıkıntıları bulunur. Esnek bir yapıya sahip oldukları için yüzdeki mimik hareketlerine uyum sağlarlar. İplerin bir kısmı cildi ve cilt altı dokuyu yukarı asmaya yararken bir kısmı da cilt yenilenmesinde iş görür.