Kök Hücre Tedavisi ile Cilt Gençleştirme

Kök hücre tedavisi ile cilt gençleştirme nedir?

Kök hücre tedavileri günümüzde tüm dünyada trend. Türkiye’de de kök hücre uygulaması yapan, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı hastaneler ve merkezler bulunuyor. Yenileyici tıbba ideal bir örnek teşkil eden kök hücre tedavisinde cilt, uygulamadan sonra 6 ay içinde kendini onarmaya başlıyor. FDA onaylı bu teknik özellikle leke tedavilerinde oldukça etkili oluyor.

 

Kök hücre tedavisi ile cilt gençleştirme nasıl yapılıyor?

Kulağın arkasından minicik bir doku örneği alınıyor. Sağlık Bakanlığı onaylı kök hücre laboratuvarlarında 4-6 hafta içinde bu doku örneğindeki tamir hücreleri (fibroblast) çoğaltılıyor ve kişiye hekim tarafından geri enjekte ediliyor. İşlem kök hücreler laboratuvarda üretildikten sonra 30-45 gün aralıklar ile toplamda 3 kez tekrarlanıyor.

Kök hücre tedavisi ile cilt gençleştirme tedavisi ne kadar sürer?

Dokunun alınması işlemi sadece 10-15 dakika sürüyor. Sağlık Bakanlığı onaylı kök hücre laboratuvarında hücrelerin üremesi ise 30-45 günde tamamlanıyor. İlk uygulama doku kokyetli hazır olduktan sonra, diğer iki uygulama da ortalama birer ay ara ile yapılıyor. Uygulamalar ortalama 1–2 saat sürüyor.

 

Kök hücre tedavisi ile cilt gençleştirme uygulaması sonrasında kişi günlük hayatına hemen dönebilir mi?

Uygulamanın herhangi bir yan etkisi yoktur kişi işlemden sonra günlük hayatına hemen dönebilir.


Kök hücre tedavisi ile cilt gençleştirme uygulaması nasıl bir etki sağlar?

Cildin kendisini onarması yavaş yavaş gerçekleştiğinden ilk etkilerin ortaya çıkması yaklaşık 9 ay ile bir yılı buluyor. Bu bir yılın sonunda ciltte ortalama 8-10 yıllık bir gençleşme sağlanıyor.


Kök hücre tedavisi ile cilt gençleştirme uygulaması
tekrarlanabilir mi?

Yaşlanma süreci hiç durmadan devam ettiği için hücreler yaşlanma hızı oranında ölmeye devam ederler. Kök hücre ile cilt gençleştirme uygulaması ilk uygulamadan bir yıl sonra tekrarlanabilir.


Kök hücre tedavisi ile cilt gençleştirme uygulaması
riskleri nelerdir?

Dünyada FDA, bizde de Sağlık Bakanlığı onaylı bu yöntemde kişiye sadece kendi dokusundan üretilmiş fibroblast hücreleri enjekte edildiği için herhangi bir riski bulunmamaktadır.

 

Kök hücre tedavisi sadece cilt gençleştirmek için mi kullanılır?

Kök hücre tedavisi, cilt gençleştirme kadar akne ve yara izlerinin hafifletilmesinde, güneş lekeleri, genişlemiş gözenekler, yanık izlerinde, cilt sarkmaları gibi cilt ve cilt altında meydana gelen problemlerin tedavisinde de kullanılmaktadır.