Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel Lazer ile Çatlak Tedavisi

Çatlaklar, cildin elastikiyetini yitirmesine bağlı olarak deride meydana gelen yırtıklardır. Çatlaklara en sık karın, bel ve kalça bölgesinde, göğüslerde, kol altlarında ve alt bacakların arka yüzeylerinde rastlanıyor. Çatlaklarda en etkili tedavi Fraksiyonel lazer ile yapılan cilt yenileme işlemidir.

 

Fraksiyonel lazer hangi bölgelerdeki çatlaklarda etkili?

Çatlağın bulunduğu bölgeden çok, çatlağın oluştuğu zaman tedavinin başarısında daha büyük önem taşıyor. 5 yıldan daha yakın bir dönemde oluşmuş çatlaklarda düzelme şansı eski çatlaklara göre daha yüksek.

 

Fraksiyonel lazer çatlakları nasıl yok ediyor?

Fraksiyonel lazer, bundan 10-15 yıl önce cildi soyarak yenilemede kullanılan Erbium adı verilen lazerlerin yeni ve farklı bir versiyonudur. En önemli avantajı cildi soymadan onarmasıdır. Fraksiyonel lazer, bir lazer ışınının 250-360 arası daha ince ışınlara ayrılması anlamını taşıyor. Böylelikle cildin 1-1,5 milimetre altına odaklanan lazer ışını, dokunun kendi kendini tamirini sağlıyor. Bu şekilde cilt yenileme ve sıkılaşmada etkili olurken, yara izlerinin ve çatlakların onarımında da yüz güldürücü sonuçlar veriyor. Cildi soymadan, soyulmuş ve yenilenmiş etki sağlıyor.

Fraksiyonel lazer işlemi ne kadar sürüyor? Anestezi gerekli mi?

İşlemin 30 dakika kadar bir ön hazırlık süresi var. İşlem sırasında sadece lokal anestezik bir krem sürülüyor. Uyuşma bekleniyor. Ardından lazerle uygulamaya geçiliyor. Sistemin güçlü soğutucu özelliği sayesinde 20 dakikalık işlem acısız ve ağrısız tamamlanıyor. Yalnızca uygulama gününün akşamı görülen ve ertesi güne kalmayan bir kırmızılık oluyor. Tedaviler ayda bir kez olmak üzere 4-6 seans arası planlanıyor.

 

Doğumdan ne kadar zaman sonrasında Fraksiyonel lazer işlemi yapılabilir?

Doğumdan hemen sonra da başlanabilir. Ancak genellikle emzirmenin tamamlanması beklenir. Böylelikle kadınlar psikolojik olarak daha rahat bir tedavi dönemi yaşıyor.

 

Doğum haricinde gerçekleşen çatlaklarda da bu yöntem etkili mi?

Doğum sonrası çatlaklarla, aşırı kilo alıp vermelerle veya ergenlikte oluşan çatlaklar arasında anatomik bir fark bulunmuyor. Onun için bu yöntem her tür çatlaklarda uygulanabiliyor. Pembe ve mor rengi, sedef beyazına dönmemiş çatlaklar çok daha başarılı sonuçlar veriyor. Önemli olan en erken dönemde tedavisine başlamak.

 

Uygulama sonrası çatlaklardan korunmak için ne gibi tedbirler alınmalı?

Bunlar ancak cildin elastikiyetini artırarak önlenebilir. Bu amaçla üretilen kozmetikler kullanılabileceği gibi herkesin kolaylıkla ulaşabileceği zeytinyağı ve vazelin de çatlakları önlemede hayli etkili sonuç veriyor.