Refleksoloji

Refleksoloji nedir?

Binlerce yıldır Çin, Hindistan ve Mısır’da uygulanmakta olan refleksoloji, ayak tabanına ve vücuttaki belli noktalara hafif bası uygulanarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Vücuttaki tüm organların sinir uçları ayak tabanında ve avuç içlerinde toplanmıştır. Yapılan bası ile beyine ilgili organ ya da kas grubu ile daha çok haberleşmesi için sinyal gönderilir. Sinyal yoğunluğu ile alarm durumuna geçen beyin ilgili organ ya da kas grubuna odaklanarak onarmaya başlar. İlk seansla birlikte ağrılarda büyük oranda azalma, sindirim sistemi şikayetlerinde azalma, enerjide yükselme ya da tatlı bir uyku hali, daha çok su içme ihtiyacı gözlemlenir.

Refleksoloji hangi şikayetlere iyi gelir?

Birçok rahatsızlık refleksoloji sayesinde bedenin kendi kendini iyileştirme sistemi devreye sokularak tedavi edilir. Stres, uykusuzluk, migren, sindirim problemleri, mide rahatsızlıkları, alerjiler, bacak ağrıları, kramplar, bel ağrısı, sırt ağrısı, mesane iltihapları, bronşit, kronik yorgunluk, kronik ağrı, kabızlık, ishal, kulak iltihapları, kadın hastalıkları, ateş, gastrit, saman nezlesi, baş ağrıları, vertigo, regl ağrıları ve gerginliği, depresyona iyi gelir. Seanslar ilerledikçe birçok şikayet kendi ritminde ve seanstan seansa azalarak sona erecektir.

 

Refleksoloji bunu nasıl yapar?

Aldığımız yakıt, yani yiyecek ve içeceklerle yapar. Vücudumuz doğal olan her şeyi algılar ve rahatça sindirir. Doğal olmayan, işlenmiş, kimyasal katkılı gıdaları algılayamaz ve parçalamak için büyük enerji ve güç harcar.

Refleksolojiyle birlikte uygulanan; tüm sebzelerin, meyvelerin, baklagillerin, etlerin, çiğ kuruyemişlerin, kahvaltılıkların ve alkolün de olduğu (FEEL GOOD EATING, ART OF EATING) programı ile sistem stressiz çalışmaya ve kendi kendini tamir etme sürecine girer. Beden, tanımsız yiyecekler yerine tanımlı ve doğal olanlarla beslendiği için beyin, haberleşme ağı, hormonlar ve sindirim sistemi stressiz çalışmaya başlar.

 

Refleksoloji nasıl yapılır?

Kuru cilde baş parmak basıları ile uygulanır. Ayaklarla başlanır, avuç içleri, sırt, boyun ve baş bölgesine yapılarak bitirilir. Noktaları net olarak hissedebilmek için yağ ya da herhangi bir sıvı kullanılmaz. Ayak masajı değildir. Dolayısıyla baskı yapılırken hafif ağrı, meridyen boyunca yukarıya doğru çıkan tatlı bir sıcaklık ya da hafif bir elektriklenme hissedilebilir. Seans bittiğinde gerçek rahatlama, hafif bir uyku hali ya da enerjide artış gözlemlenir.