PRP ile Saç Tedavisi

PRP saç tedavisi nedir?

Büyüme faktörlerimiz tıpkı cildimizde olduğu gibi saçlı deride de kendi onarımını sağlarken, o bölgeyi çok ciddi bir şekilde kanlandırıyor. Bölgede kan dolaşımının artması bölgenin canlılığını artırıyor. Büyüme faktörleri sayesinde saç dökülmesinin durdurulması hatta yeni saçların çıkması mümkün olabiliyor. Saçları henüz yeni dökülmeye başlayan kişiler bu uygulamayı yaptırdığında saç derisindeki dolaşım artıyor, dolaşımın artması ve bölgedeki yoğun kanlanma dökülmeyi önlediği gibi yeni saçlar da çıkabiliyor.

 

PRP saç tedavisi nedir?

Kişiden alınan kanın çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra elde edilen ve içeriğinde platelet (trombosit), lökosit, büyüme faktörleri ve stokin bulunan konsantre kan birleşeninin aynı kişinin saçlı bölgesine enjeksiyon yoluyla uygulanarak geri verilmesi işlemidir.


PRP ile saç tedavisi nasıl yapılır?

Kişinin kanı, içinde önceden ayrıştırıcı bulunan hazır steril kitlere alınıyor, bu kan santrifüj ediliyor yani çökertiliyor. Bu işlem sonucunda elde trombositten oluşmuş bir plazma kalıyor ve o plazma saçlı deriye enjekte ediliyor. Kimi zaman iğneyle kimi zaman da derma-roller denilen üzerinde 1.5 milim uzunluğunda minik iğnelerin bulunduğu bir aletle. Bu alet yüzeyde gezdirildiğinde deride minik delikler oluşuyor ve kan o deliklerden yavaş yavaş emiliyor. Aslında ciltte bir yaralanma meydana geliyor. Sadece bu mikro travmalar bile tamir fabrikalarımız olan “fibroglast” dediğimiz kök hücrelerimizi harekete geçirip, kolajen üretimini artırıyor.

 

PRP ile saç tedavisi ne kadar sürüyor?

İşlemin tamamı 30 dakika içinde bitiyor. Kan alındıktan sonra 10 dakika santrifüj işlemi yapılıyor, 10 dakika kadar da uygulama sürüyor. Uygulamalar genelde peş peşe, 3 ya da 4 seans yapılıyor. Genelde de yılda bir kez tekrar edilmesi gerekiyor. 21 gün sonra etkisi tam olarak görülmeye başlıyor.

 

PRP saç uygulama işleminden sonra neler beklemeliyiz?

Genelde işlemden sonra kişiler uygulama yapılan bölgenin zonkladığı hissine kapılıyor, çünkü o bölgeye kan hücum ediyor ve tıpkı yaralarda olduğu gibi gelen kan miktarı arttığından mekanizma da harekete geçiyor. Yani burada vücudun kendi doğal iyileşme mekanizmaları harekete geçiriliyor. İlk birkaç saat karıncalanma, dokunulduğunda o bölgede ağrı hissi olabiliyor.

 

PRP yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Seçeceğiniz klinikte sizin için kullanılacak olan PRP kitlerinin kaliteli, steril olması ve kitin sizin yanınızda ilk defa açılıyor olması çok önemlidir. Uygulama saç ekiminde de uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.