Lipoliz (Bölgesel İncelme)

Lipoliz nedir?

Lipoliz etkili bir bölgesel zayıflama, bölgesel yağ eritme yöntemidir. Bölgesel incelmede kullanılan lipoliz iğnesinde temelde tercih edilen etken maddeler, soyadan elde edilen fosfatidilkolin, L-carnitine ve organic silikondur. Lokal yağlanma ile çok geniş yağ alanları kastedilmiyor. Kastedilen belin iki yanındaki çıkıntılar, sırtta sütyen bölgesindeki yağlanmalar, göbek, bacak ya da diz içleri, kol ya da ayak bilek kalınlıkları ya da gıdı problemleridir. Ayrıca erkek meme büyümesinde de uygulanabilir.

 

Lipoliz nasıl uygulanıyor?

Lipoliz tekniğinde 12 milimetre uzunluğunda çok ince bir iğne ile cilt bölgesi geçilerek ilaçlar yaklaşık olarak 6-8 milimetre derinliğe bırakılıyor.

 

Lipoliz iğnesi nasıl etki ediyor?

Bu maddeler enjekte edildikten sonra yağ hücresinin zarını geçirgen kılıyor. Son çalışmalarda fosfatidilkolinin bazı yağ hücrelerinin duvarını bozup yağ içeriğini hücre dışına çıkardığı, bazı yağ hücrelerini ise tamamen deforme edip ortadan kaldırdığı görülmüştür. Bununla birlikte yağ hücresi duvarındaki erimeyle liposuction uygulamasına yakın efekt elde edilmiştir. Madde yüksek dozlarda enjekte ediliyor. Yağ bölgesinde belli bir yoğunluğa ulaştığı zaman da o bölgedeki yağları eritiyor. Bacakta, göbekte ya da bel çevresinde sıkça kullanılıyor.

 

Lipoliz uygulaması kaç seans sürüyor?

Lipoliz uygulamasının kaç seans uygulanacağı, kişinin kilosuna, yaşına ve yağ miktarına göre değişiklik gösteriyor. Minimum 2 ila 4 seans uygulanması gerekiyor. Lipoliz seanslarının ardından kişide meydana gelen etki gözlemlenerek 4–6 hafta aralıklarla uygulama yapılmaya devam edilir. Toplam seans sayısı kişi özelinde 4 ila 10 seans olarak planlanır.

 

Lipolizin herhangi bir yan etkisi mevcut mu?

Enjeksiyonun ardından 3-4 gün boyunca hafif kırmızılık, şişlik ve ödem gözlenir. Uygulama acılı değildir, oldukça kolaydır. Enjeksiyonu takip eden birkaç gün boyunca hasta bölgeyi çürük ağrısı varmış gibi hisseder. Uygulamadan birkaç saat sonra enjeksiyon alanları ele sıcak gelmeye başlar. Ertesi gün hafif bir dokunmayla enjeksiyon bölgesinde ağrı oluşabilir. Tüm bu etkiler yavaş yavaş ortadan kalkar.

 

Lipoliz kaç seansta etki eder?

Seans sayısı bölgenin yağ hacmine göre değişir. 3-4 seanstan itibaren etkiler ortaya çıkmaya başlar. Vücuttaki yağ miktarına göre uygulanan 6-10 seansın ardından etkiler artarak devam eder.