El Gençleştirme

El gençleştirme nedir?

‘Karşı cinsin ilk neresine bakarsınız?’ sorusuna verilen cevaplarda, eller seçeneği, her zaman her iki cins için de ilk beş sırada yer alıyor. Eğer, güzel ve her şeyden önce bakımlıysalar; en az cömert bir dekolte veya düzgün vücut hatları kadar dişiliği vurgular ve dikkat çekerler.

Eller neden erken yaşlanır?

Yüz ve boyun gibi fazla miktarda güneş ışığına maruz kaldıkları düşünüldüğünde, sabunlar ve deterjanlar gibi kimyasallarla sürekli temasları da hesaba katılırsa, gerekli koruma sağlanmadığı takdirde; ellerin erken yaşlanmasının kaçınılmaz olduğu sonucuna varılır. Nitekim eller, boyun gibi yaşı kolaylıkla ele verebilir. Derinin nemliliğini ve elastikiyetini yitirmesi dışında, ultraviyole ışınlarından gereken şekilde korunmaması durumunda da melanin pigmentlerinin kümelenmeleriyle, koyu renkli güneş ve yaşlılık lekeleri oluşur. Öte yandan derialtı dokuda meydana gelen eksilmelere, bir de cilt yüzeyinde oluşan çizgiler eklendiğinde, gençlikte gururla sergilenen eller, artık saklanmaya başlanır.

El gençleştirme nasıl yapılır?

Ellerin estetiğinde öncelikle koruma şart. Uygun maddelerle yıkamak, kimyasal ürünler kullanmayı gerektiren işler sırasında veya çeşitli sportif aktivitelerde mutlaka eldiven takmak, bozulan nem ve yağ dengesini yeniden sağlamak üzere besleyici ve dengeleyici nitelikte kremler kullanmak, güneşin zararlı ışınlarından korumak çok önemli. Ancak, çeşitli ölçülerde hasarın oluştuğu hallerde de artık, modern tıp, ellerdeki yaşlanma etkilerinin en aza indirgenmesinde pek çok soruna cevap verebiliyor. En sık karşılaşılan şikayet, kahverengi lekeler. Ancak bunları silmek, cilde homojen ve lekesiz görünüm kazandırmak zor değil. Soğuğun yakıcı etkisinden yararlanılan kriyoterapi, kimyasal cilt soyma işlemleri, yoğunlaştırılmış ışık ve lazer uygulamalarıyla; bir veya birkaç oturumda, ağrısız ve acısız olarak, lekesiz bir cilt yüzeyi sağlanabiliyor. Lazer ve ışık tedavilerinde, ışık enerjisini emen lekeli alan, bir hafta içinde daha da koyulaştıktan sonra, vücut tarafından uzaklaştırılıyor. Ayda bir kez olmak üzere lekelerin durumuna göre 3-6 seansta sorun tamamen çözülebiliyor. Yüksek konsantrasyonlu kimyasal asit uygulamalarında ise lazerlerden farklı olarak, cilt soyularak lekeler siliniyor. Asit uygulanan cilt yüzeyinde oluşan kontrollü yanık sonrasında, istenmeyen kahverengi leke, soyularak kendiliğinden dökülüyor.

El gençleştirmede kullanılan yöntemler ağrılı mıdır?

Asit, yakma, cilt soyma gibi tanımlar kullanılsa da bunlar, son derece kolaylıkla tolere edilen, acı duyulmayan uygulamalardır.

El estetiğinde dolguların yeri nedir?

Lekeler dışında, pek çok kişi ellerinin eski dolgunluğunu yitirdiğinden, fazla kemikli gözüktüğünden şikayet ediyor. Bu sorunun çözümünde ise polilaktik asit (PLA) enjeksiyonlarına veya vücudun başka bir bölgesinden alınan yağın birtakım işlemlerden geçirildikten sonra ilgili alanlara enjeksiyonu anlamını taşıyan lipofilling uygulamalarına başvuruluyor. PLA enjeksiyonları özellikle hacim kaybını restore etmek ve ellerin cilt kalitesini artırmak için tasarlanmıştır. Böylelikle doku onarımı ve cilt dolgunluğunu aynı şekilde ellerde de yaşamak mümkün olabilmektedir. Bir veya birkaç oturumda ellerde istenilen dolgunluğa ulaşılabiliyor.

Ellerin üzerindeki çizgilenmeler nasıl gideriliyor?

El derisinde meydana gelen çizgilenmelerin çözümü için ise cildin derinden nemlenmesini ve beslenmesini sağlayan mikroenjeksiyon yöntemleridir. Bunlar genelde, hyalüronik asit adı verilen, cildimizin önemli bir yapı taşı olan, yoğun su tutma kapasitesine sahip, göz içi ve eklem içi sıvısının da yapısına katılan molekülü veya deri için önemli diğer proteinleri içeriyor. Haftada bir kez olmak üzere planlanan oturumlarla, 5-6 hafta sonunda, arzu edilen sağlıklı cilt görünümü sağlanabiliyor.