Dövme Sildirme

Dövmeler kaç seansta silinir?

Pico lazerler sayesinde dövme silmede seans sayıları azalıyor ve tedavi neticeleri daha hızlı alınıyor. 4-6 hafta aralıklarla yapılacak bu işlemde dövme veya lekeye göre uygulama sayısı değişebiliyor ancak çoğunlukla 3-4 seansta uygulama etkisini gösteriyor.

Dövme sildirme iz bırakır mı?

Göğüs, üst kol ve ayak bileği gibi özellikle iz kalmaya eğilimli bölgelerde çok hafif bir iz kalabilir ancak bu olasılık çok düşüktür. Pico Lazerlerle dövmeleri genellikle iz kalmadan silmek mümkün olabiliyor.

Kalıcı makyaj izleri nasıl silinir?

Mevcut lazer sistemleri ile tedavi edilebilmesi en güç olan dövme tiplerinden birisi de kalıcı makyaj tipi dövmeler. Kalıcı makyajda kullanılan metalik boyalar mevcut lazer sistemleri uygulandıktan sonra silinmek yerine daha da koyulaşabilmekte, siyaha dönebilmektedir. Diğer tüm dövme türleri ile birlikte kalıcı makyaj silinmesinde de PicoWay, rahatlıkla kullanılmaktadır.

PicoWay lazer nasıl uygulanıyor?

PicoWay ile dövme silinirken çevrede bulunan sağlıklı deri hiçbir zarar görmüyor. Sistem, lazer ışığının ısıya dönüşerek pigmentleri parçalamasıyla işlemeye başlıyor. Parçalanan pigmentler hücre dışına çıkarak ve kişinin bağışıklık sistemine ait hücreler tarafından emilerek yok ediliyor.

Dövme sildirme işlemi nerede yapılmalıdır?

Dövme sildirme işleminin, mutlaka hekim kontrolünde ve hijyenik şartlarda yapılması gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirecek hekimin konuyla ilgili bilgi ve tecrübesinin öneminin de altını çizmek gerekiyor.

Lazerle dövme sildirme

Dövme yaptırmak zor. Ancak dövmeyi sildirmek yaptırmaktan bile zor. Neyse ki gelişen lazer teknolojileri sayesinde bu zorlu işlem hem daha kısa sürede hem de daha acısız bir biçimde halledilebiliyor.

Yakın zamana kadar, geleneksel yöntemlerle dövmenin çıkarılması, ağrılı ve tatminkar olmayan sonuçlara yol açıyordu. Kimi zaman cerrahi müdahalelerle, dövmeli deri parçası kesilip çıkartılıyor, bazen zımpara yöntemiyle ya da kimyasal asitlerle dövmenin silinmesine çalışılıyordu.

Gelişen lazer teknolojileri sayesinde, günümüzde dövmeleri sildirmek daha kolay bir hal aldı. Dövme, bağışıklık sistemimizin hücreleri tarafından sindirilemeyecek büyüklükteki renk pigmentlerinin, deri içine hapsedilmesiyle oluşturuluyor. Lazerin etkisi ise bu renk pigmentlerini, derinin öteki yapılarından ayırarak, seçici bir şekilde, yoğun bir ısı ve enerji bombardımanına maruz bırakarak, toz haline getirmek oluyor. Bu şekilde bağışıklık sistemimizin hücreleri tarafından sindirilebiliyor ve ortamdan uzaklaştırılıyorlar. Sonuçta dövme silinmiş oluyor.

Dövme sildirme yöntemleri: Pico Lazerler

Dövme silmede kullanılan lazerin türü çok önemli. Bugün pico lazer adı verilen cihazlar, saniyenin trilyonda biri gibi çok daha kısa bir sürede, hücreye hasar vermeden, boya pigmentini tahrip ediyor. Bu da önceki lazerlere göre, çok daha az seansta dövmeden kurtulmak anlamını taşıyor. İki farklı dalga boyunda lazer ışığını barındıran PicoWay, ultra kısa atımlarla dövmelerin %90’ından fazlasında sıklıkla kullanılan siyah ve kırmızı ile birlikte sarı, açık mavi ve mavi olmak üzere farklı tonlardaki dövmelerin de tek bir sistemde silinebilmesini sağlıyor. PicoWay, ultra kısa atımlarla o kadar güçlü enerjilere çıkıyor ki, mekanik bir etkiye dönüşüp, leke veya dövmeyi oluşturan pigmentleri, bugüne kadarki lazerlerden çok daha küçük parçalara ayırıyor; vücudumuzun da bu partikülleri kendinden uzaklaştırması çok daha kolay oluyor.