IV TERAPİ NEDİR?

IV TERAPİ NEDİR?

İntravenöz tedavi olarak da bilinen IV Terapi, vücut tarafından anında emilim ve kullanım için besinlerin ve hidrasyonun doğrudan damardan kan dolaşımına verilmesidir.

IV Terapi, vitaminleri, mineralleri, antioksidan ve aminoasitleri vücuda vermenin en hızlı yoludur, çünkü sindirim sistemini atlar ve doğrudan organlara gider, bu da %90-100’lük bir emilim oranı sağlar (ağızdan mümkün olan sadece %20-50’nin aksine).

Günümüze yaşam şartlarının zorlaşmasına paralel olarak artan depresyon ve stres nedeniyle enerji seviyeleri düşen kişiler enerji seviyelerini yükseltmeye ve bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olan önleyici ve tedavi edici IV terapilerini daha çok talep etmektedirler.

IV terapi günümüzde stresli şehirli profesyoneller,
sporcular ve ünlüler arasında popüler bir sağlık modası olarak gösterilse de, sanılanın aksine uygulama yüzyıllardır varlığını sürdürmektedir.

IV Terapinin Kısa Tarihi

IV Terapi tıp camiasında yeni bir şey değil, geçici bir moda da değil. Tıp uzmanları ilk olarak 1600’lü yıllarda damarlara ilaç enjekte etmeye çalıştı, ancak kötü hijyen nedeniyle uygulama terk edildi.
I. Dünya Savaşı sırasında IV Terapi hayat kurtaran bir tedavi haline geldi, ancak bugün bildiğimiz intravenöz vitamin tedavisinin gerçekten şekillenmeye başlaması, Dr John Myers’ın dünyaca ünlü bir vitamin ve mineral kokteyli geliştirdiği 1960’larda başlar.

IV Terapiler Ne İçin Kullanılır?

IV tedavisi, aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılır:

Stres azaltma, rahatlama
Atletik performansı artırma
Bağışıklık desteği
Soğuk algınlığı ve gripte destek
Enflamasyon
Sindirim sorunları
Bitkinlik

IV Terapiden Kimler Yararlanır?

Başlangıçta, intravenöz besinler esas olarak hastanelerde susuz kalmış, besin eksikliği olan veya ağızdan ilaç alamayan hastalar için kullanılıyordu.
Günümüzde ise herhangi bir sağlık sorunu yaşamayanlar dahi, IV Vitamin Terapileri ile sağlıklarını ve enerji seviyelerini yükseltmek için yararlanabilmektedirler.
Modern yaşamın stresi, bağışıklık sisteminizi ve genel sağlığınızı düşürebilir: IV Terapi, ihtiyaç duyulan vitamin, mineral, aminoasit ve antioksidan desteği vererek onu gerçekçi ve pratik bir seçenek haline getirebilir.
Stres tek başına nezle veya grip virüsü kapmamıza neden olmazken, bağışıklık sisteminin virüslere tepki verme yeteneğini zayıflatır ve bizi enfeksiyona ve hastalığa karşı daha savunmasız bırakır.
Bu nedenle, bağışıklığınızı güçlendirmek istiyorsanız IV Vitamin Terapisi vücudunuzun besin seviyelerini en uygun duruma getirmeye yardımcı olabilir.

IV Tedavi Süreci Nasıldır?

Tedaviden önce tüm hastaların tıbbi geçmişleri değerlendirilir. Gerekirse, vücuda doğru miktarda besin infüze edildiğinden emin olmak için bir kan testi yapılır.
Konsültasyon tamamlandıktan sonra, IV Terapi sürecine geçilir ve tedaviye başlamak için kişi rahat bir koltuğa oturtulur. Hazırlanacak intravenöz sıvının hızı ve miktarı, kişinin tıbbi durumuna, kilosuna ve yaşına bağlı olarak değişir.
Uzman bir doktor veya hemşire daha sonra genellikle koldan, enjeksiyon bölgesindeki cildi dezenfekte eder, uygun damarı belirleyerek bir IV kateteri yerleştirir.
Kateter yerleştirildikten sonra, tedavi tipine göre işlem ortalama 15-45 dakika sürer.
Bu süre zarfında yapmanız gereken tek şey rahatlamaktır. TV izleyebilir, dergi okuyabilir ve hatta uyuyabilirsiniz.

IV Terapide Hangi Vitamin Kokteylleri Kullanılır?

IV vitamin tedavisinde yaygın olarak kullanılan bileşenler C Vitamini, B vitaminleri, magnezyum, kalsiyum ve çinkodur.

IV vitamin damlaları ayrıca amino asitler ve glutatyon gibi antioksidanlar içerebilir.

Vitamin infüzyonları, C Vitamini gibi tek bir vitamin veya bir vitamin ve mineral kokteyli içerebilir.

IV Terapinin Faydaları Nelerdir?

IV Terapinin ana faydalarından biri, gastrointestinal yan etkiler, emilim sorunları veya güç kaybı olmaksızın hızlı, daha etkili sonuçlardır.

İşlem, besinlerin doğrudan kan dolaşımına geçmesini,
sindirim sistemini atlayarak daha fazla enerjiye sahip olmanızı, daha net düşünmenizi ve daha iyi bir ruh halinin keyfini çıkarmanızı sağlar.
Yararları, tedavi edilen duruma, kullanılan protokole, müşterinin genel sağlığına ve kaç tedavinin yapıldığına bağlı olarak değişecektir. Bilinen faydaları şunlardır:

Daha güçlü bağışıklık (soğuk algınlığı veya gripten korunma)
Daha iyi bir ruh hali
Artan atletik performans
Daha fazla enerji
Gelişmiş konsantrasyon ve zihinsel odaklanma
Artan sakinlik ve rahatlama
Dengeli kan şekeri
Uyku kalitesinde artış
Migren ataklarının sıklığında ve şiddetinde azalma
Hormonal denge
Daha sağlıklı bir cilt
Yaşlanma belirtilerinde yavaşlama

IV Terapi Etkileri Ne Kadar Sürer?

Tipik olarak, etkiler infüzyondan 12-24 saat sonra tamamen fark edilir hale gelir, ancak birçok kişi tedaviden hemen sonra daha iyi hissettiğini söyler.
Etkiler, IV Terapinin durumuna, kokteyline ve tipine bağlı olarak 8 gün ila 3 hafta arasında devam eder.

IV Terapi Güvenli midir?

Günümüzde intravenöz sıvıların IV infüzyon yoluyla uygulanması yaygın ve genellikle güvenlidir.

Herhangi bir hastalığınız varsa, olası bir komplikasyondan kaçınmak için tedaviden önce daima doktorunuza danışmanız önerilir.

Ayrıca cildin delinmesi nedeniyle enfeksiyon riski vardır. Deri veya kan enfeksiyonunun önüne geçmek için sadece tecrübeli bir sağlık uzmanı tarafından ve mutlaka bir sağlık merkezinde uygulama yaptırmak gerekir.

IV Tedavi Planlarken Dikkat Edilmesi Gereken Temel Noktalar

Bilinen bir hastalığınız, alerjileriniz varsa ve ilaç kullanıyorsanız, IV Vitamin Tedavisinin sizin için uygun olup olmadığını tespit edebilmek için mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir.

IV vitamin tedavisi aldığınız doktorun ve merkezin sertifikalı olduğundan ve tüm sağlık koşullarınızdan ve endişelerinizden haberdar olduğundan emin olmalısınız.