Kimyasal Peeling ile Cilt Gençleştirme

Kimyasal peeling nedir?

Cildi gençleştirmek, daha iyi görünmesini sağlamak için bazı kimyasal solüsyonlar ile cildin kontrollü olarak soyulması işlemidir. Cilde, üst tabakanın soyulması amacıyla uygun bir kimyasal asit uygulanır. Kullanılan kimyasallar sıklıkla; salisilik asit, glikolik asit, alfa hidroksi asitler (AHA), triklosetik asit (TCA), jesner solüsyonu ve kombinasyonlarından seçilmektedir. Ciltte meydana gelen soyulmanın ardından alttan yeni deri gelir. Bu yeni derinin dokusu daha pürüzsüz ve rengi daha homojendir.

 

Kimyasal peeling ile hangi problemler tedavi edilebilir?

Kimyasal peelinler ile çok sayıda cilt iyileştirme ve genleştirme tedavisi yapmak mümkündür. En çok, kırışıklar, güneş ve yaşlılık lekeleri, melazma adı olarak bilinen hormonal veya gebelik lekeleri, diğer koyu lekeler ve çiller kimyasal peelingler ile hafifletilebilir, iyileştirilebilir. Aktif aknede de gerileme ve akne izlerini hafifletmeye yardımcıdırlar. Küçük çukurlarda ve izlerde çok etkilidirler.

 

Kimyasal peeling nasıl uygulanır?

Yüze, dekolteye, boyun, eller ve kollara uygulanabilir. Hekim kişinin cildindeki soruna en uygun asit solüsyonu seçerek cilde bir fırça yardımı ile uygular. Uygulama esnasında hafif bir yanma ve batma hissedilir. İşlemden sonra kişi normal hayatına hemen geri dönebilir. En iyi sonucu almak için uygun aralıklarla birkaç seans uygulama yapmak gerekebilir.

 

Kimyasal peeling sonrasında ne gibi yan etkiler ortaya çıkabilir?

Seçilen kimyasal solüsyonun çeşidine göre ciltte, hafif veya güneş yanığına benzer reaksiyonlar görülebilir. 1-5 güne kadar sürebilen kızarıklıklar ve hafif soyulmalar meydana gelir. Daha derin peelinglerde ise ciltte ödem, gerginlik ve kuruluk, kahverengi sert bir tabaka ve kabuklanmalar oluşur.

Bu tabaka ve kabuklar kesinlikle soyulmamalıdır. Ciltteki gerginliği azaltmak amacıyla sadece hekim tarafından verilen nemlendirici ürünler kullanılmalıdır. Bu tabakanın bir hafta içinde atılmasının ardından yeni cilt ortaya çıkar. Bu süreçte ve takip eden aylarda cildi güneşten korunmak çok önemlidir.

 

Kimyasal peeling kimlere uygulanmaz?

Cildinde uçuk, açık yara, güneş yanığı ve enfeksiyon bulunanlara kimyasal peeling uygulanmaz. Roaccutane tedavisi hala devam edenler ile bu tedaviyi yakın zamanda tamamlamış olanlara da kimyasal peeling yapılmaz.