Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı neden olur?

Yaygın ve çok bulaşıcı bir enfeksiyonun neden olduğu bir hastalıktır. Tırnakta renk ve şekil bozukluklarıyla kendini belli eder, bulaşıcılığı nedeniyle toplumda hızla yayılır. Daha çok yetişkinlerde görülen tırnak mantarı, estetik problemlerin yanı sıra ağrı ve kokuya neden olarak kişinin yaşam kalitesini de ciddi şekilde bozar.

 

Tırnak Mantarı Belirtileri

Mantar bulaşan tırnaklarda genellikle en başlarda bir ağrı olmaz ancak mantar uzun süre tedavi edilmezse, mantarlı tırnakta ağrı ve hassasiyet gelişebilir. Tırnak mantarında en belirgin belirtiler genellikle aşağıdaki gibidir:

 

  • Tırnaklar kalınlaşır ve sarı, beyaz veya siyah renge dönebilirler.
  • Tırnakların üzerinde dikey ya da yatay sarı çizgiler ortaya çıkabilir.
  • Tırnakların altında gözle görünür şekilde hem tırnak hem de deri döküntüleri meydana gelebilir.
  • Tırnaklar hassas ve kırılgan hale gelebilir.
  • Zamanla mantarlı tırnak yerinden ayrılarak kopabilir.

 

Tırnak mantarı nasıl bulaşır?

  • Ortak terlik ve ayakkabı kullanımı
  • Hijyen kurallarına uyulmaması
  • Spor merkezleri ve havuz gibi ortak kullanım alanlarında yere ayakkabısız veya terliksiz basılması
  • Mantar enfeksiyonlarının oluşmasını kolaylaştıran nemli ortamlar
  • El ve ayakların yıkandıktan sonra iyice kurulanmaması

 

Tırnak Mantarı Tedavi Yöntemleri

Daha çok el veya ayak tırnaklarında oluşan mantar enfeksiyonlarının tedavisi oldukça uzun sürebilir ve çok güçlü ilaçların kullanılmasını gerektirir. Tedavide pek çok ilaç formu kullanılır; bunların bazıları tırnaklara sürülürken diğerlerinin hap olarak içilmesi gerekir. Bazı ilaçların ciddi yan etkileri olabileceğinden hekim kontrolünde doğru şekilde kullanılması gerekir. Tırnak mantarı tedavisinin etkili bir şekilde yapılabilmesi için ağızdan alınan mantar haplarının 3 ay süre ile kullanılması gerekir. Bu haplar karaciğerden atıldığı için, ilaç kullanımı sırasında karaciğer fonksiyon testleri çok dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Karaciğer fonksiyonları bozuk olan hastalarda ağızdan mantar tedavisi yapılması sakıncalıdır. Bu nedenle son yıllarda ağızdan mantar ilacı kullanılmadan lazerle tırnak mantarı tedavisi yapılması ön plana çıkmaktadır.

Lazerle tırnak mantarı tedavisi

Lazerle tedavide kısa dalga boylu “Nd-Yag” olarak adlandırılan özel bir lazer ışığı kullanılmaktadır. Tırnaklar lazerle 39-42 derece olana kadar ısıtılır. İşlem sırasında ağrı kesici ya da anestezi kullanılmasına gerek yoktur ve yaklaşık olarak 15 dakika sürer. Tedavi, tırnak dibinden temiz tırnak geldiği görülene kadar devam ettirilmelidir. Haftada bir veya 15 günde bir yapılan 5 seanslık tedavi genellikle yeterli olmaktadır. Uygulamadan sonra hemen sonra, iş ve sosyal yaşama dönmek mümkündür.