İple Ameliyatsız Yüz Germe

İple Ameliyatsız Yüz Germe Yöntemleri (Örümcek Ağı, Fransız Askı, Yüz Asma İşlemi)

Yaş, güneş ışığı ve ultraviyole, yerçekimi, yanlış beslenme, genetik yapımız, stres ve çevresel faktörler, deriye esnekliğini veren lif yapılarındaki kayıplarla da birleşerek; cildimizin görünümünü ve dolgunluğunu bozar. Zamana yenik düşen ciltte, deri altı yağ dokusunda eksilmeler, kas gevşemeleri, yanaklarda ve boyunda sarkmalar, özellikle çene kemiği hattının kaybolup yüz ovalinin bozulduğu gözlenir. İşte tam da bu noktada cerrahi işlem yaptırmak istemeyenlerin imdadına ameliyatsız lifting uygulamaları yetişiyor. Bu uygulamalardan biri de iple yüz asma teknikleridir.

 

Uygulamalar, ‘İple ameliyatsız yüz germe’, ‘V-lift’, ‘örümcek ağı estetiği’, ‘thread lift’, ‘silüet lift’ gibi isimlerle anılmalarına rağmen tüm yöntemler gerçekte birbirinin aynısı olan ameliyatsız yüz germe işlemleridir. Kullanılan ipler yıllardır cerrahi uygulamalarda kullanılan insan dokusu ile tamamen uyumlu iplerdir. Bu yüzden alerji yapma riskleri yoktur ve güvenlidirler. Bu iplerin üzerinde dokunun yukarıya asılmasında işe yarayan koni veya balık kılçığı biçiminde çıkıntıları bulunur. Esnek bir yapıya sahip oldukları için yüzdeki mimik hareketlerine uyum sağlarlar. İplerin bir kısmı cildi ve cilt altı dokuyu yukarı asmaya yararken bir kısmı da cilt yenilenmesinde iş görür.

 

İple ameliyatsız yüz germe hangi bölgelere uygulanır?

Yanakların altındaki yağ dokusu zamanla azalır ve yerçekiminin etkisiyle yağ dokusu aşağıya doğru yer değiştirir. Bunun neticesinde elmacık kemikleri belirsizleşir, ağız kenarları öne ve aşağıya doğru iner/sarkar. Adeta bir Bulldog görüntüsü ortaya çıkar. Yüz yorgun ve üzgün bir ifade alır. Elmacık kemiklerini yeniden belirginleştirmek, sarkan yanakları yukarıya doğru çekmek, burun ve ağız kenarındaki çizgileri hafifletmek ve çene hattını belirginleştirmek amacıyla uygulanır. Bununla birlikte kaş kaldırmada da etkili bir yöntemdir.

 

İple ameliyatsız yüz germe nasıl uygulanır, ağrılı mıdır?

Uygulama öncesinde cilde lokal anestezik krem sürülür ve yarım saat uyuşması beklenir. Böylece kişinin ağrı ve acı duymasının önüne geçilmiş olur. Cilt altına uygulanacak ipler özel esnek iğneler yardımı ile cilt altından geçirilir. Esnek iğneler cildin zarar görmesini engeller. İşlem dikişe gerek kalmadan sonlandırılır. Uygulama yaklaşık 30 dakikada tamamlanır.

 

İple ameliyatsız yüz gençleştirme tedavisinin sonuçları ne zaman görülür?

Sonuçlar uygulamadan yaklaşık 2 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar. Asıl sonuçlar cilt yenilenmesi devam ettiği için 2-3 ay sonra görülmeye başlanır.

 

İple ameliyatsız yüz germe nasıl etkili olur?

Cilt altına yerleştirilen ipler ciltte onarılma sürecini tetikler. Kolajen, elastik lifler ve dolaşımın artışı ile ciltte sıkılaşma gerçekleşir ve cilt toparlanır. Cilt altında mekanik bir destek görevi gören ipler ortalama 6 ayda erir. Ancak bu sırada cilt kendini yenilemiş olur.

 

İple ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamasının kalıcılığı ne kadardır?

Tedavinin etkileri hastanın yaşı, sarkma derecesi, kullanılan ip çeşidi ve sayısı ile ilgilidir. Ancak genel olarak olumlu etkiler 18-24 ay boyunca devam eder. Arzu edildiği takdirde 2 yıl arayla uygulanabilir.

 

İple ameliyatsız yüz gençleştirme güvenli midir?

İple ameliyatsız yüz gençleştirme işlemi uygun steril ortam sağlanmak koşuluyla poliklinik şartlarında lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilen bir estetik uygulamadır.

 

İple ameliyatsız yüz gençleştirme kimlere uygulanmaz?

Kan ile ilgili bir hastalığı olanlara, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, ağır kanser hastalarına, ağır diyabet hastalarına, cildinde aktif enfeksiyon ve uçuk olanlara ve ağır otoimmün hastalığı bulunanlara uygulanmaz.

 

İple ameliyatsız yüz germenin yan etkileri nelerdir?

Uygulama yapılan bölgede morluk, ödem, gerginlik veya doluluk hissi gelişebilir. Uygulama sonrası gün boyu buz uygulaması yapmak ödem ve morluğu hafifletecektir. Şikayetler birkaç günde geriler. İnvaziv bir işlem olduğu için enfeksiyon riski vardır bu yüzden steril ortamda ve uzman bir hekim tarafından uygulanması büyük önem taşır.

 

İple ameliyatsız yüz germe uygulamasının ardından nelere dikkat etmek gerekir?

Aynı gün sıcak banyo yapılmamalıdır. İşlemden sonra 2 hafta boyunca sırt üstü uyunmalı ve çok fazla mimik hareketi yapılmamalıdır.