Lazerle Vajina Daraltma Uygulaması

Lazerle vajina daraltma nedir?

Her kadının vajinası birbirinden farklı, vajina dudakları (labya) hem görünüş hem de renk olarak her kadında kendine özgüdür. Zor doğumlar, iri doğumlar, kürtaj, doğum sırasında yapılan kesiler, yaşlanma, genetik faktörler gibi nedenler vajinada zamanla elastikiyet kaybına, genişlemeye veya cinsel hazda azalmalara neden olur. Bu gibi durumlarda kadın cinsel açıdan kendisini yetersiz hissedebilir, ilişki sırasında görüntüsünden utanmasına ve kendine güvenini kaybetmesine neden olabilir. Ayrıca partneri de genişlemiş vajinadan daha az zevk alacağı için ve ilişki sıklığı azalabilir.

Ameliyat gerektirmeyen vakalarda yani vajinadaki deformasyon ve genişlemenin ileri derecede olmadığı durumlarda sorunun lazer uygulamaları ile tedavi edilmesidir.

 

Lazerle vajina daraltma hangi amaçlarla yapılır?

  • Genital bölgeye estetik görünüm kazandırmak
  • İlişki sırasında ağrı oluşumunu tedavi etmek
  • Cinsel hazzı arttırmak
  • Sık yaşanan vajinal enfeksiyonları önlemek

 

Lazerle vajinal daraltma nasıl yapılır?

Lazerle vajinal daraltma ve gençleştirmede fraksiyonel lazerler (CO2) veya fraksiyonel erbium lazerler (Er: Yag) kullanılır. Vajinanın içine kanal boyunca en dip noktaya kadar bir prob yerleştirilir. Vajina duvarlarına değişen enerji düzeylerinde lazer atışları yapılır. Lazer ışınları vajen mukozasını, bağ dokusunu uyarır ve kolajen liflerini kısaltır. Sıkılaşma ve dolayısıyla daralma meydana gelir.

 

Lazerle vajinal daraltmanın avantajları nelerdir?

Lazerle yapılan daraltma işlemi ortalama 10-15 dakika sürer. Lazerle vajinal daraltmanın ameliyatla yapılan daraltmaya göre önemli avantajı, daralmanın tüm vajina uzunluğu boyunca olmasıdır. Uygulama sonrası vajina mukozasındaki katlantılarda da artma olmaktadır.

 

Lazerle vajinal daraltma ağrılı bir uygulama mıdır?

Bu uygulama ağrısız ve acısızdır. Herhangi bir anesteziye gerek duyulmaz. Uygulamadan sonra bir iyileşme dönemi gerekmediği için kişi normal hayatına geri dönebilir. İşlemden sonra hafif bir akıntı ve yanma olabilir. 1 hafta süreyle cinsel ilişkiden önerilmez.

 

Lazerle vajinal daraltma kaç seans yapılır?

Genellikle 1-1,5 ay arayla uygulanacak 2 seans yeterli olmaktadır. İhtiyaç duyulursa seans sayısı artırılabilir. İşlem bir veya 2 yılda bir tekrarlanabilir.